פואמה לפסח, אילנה רוזנברג:
חג הפסח – על שום שפסח האל על בתי העברים,

חג האביב – פריחה, לבלוב וראשית קציר שעורים,

היציאה ממצרים והשחרור מעבדות

הקנו לחג את השם – חג החירות.

אבל מהי חירות? האם יש לה גבולות?

מה מותר? מה אסור? האם יש מגבלות?

ויש תחום בו אני מרגישה דוקא שעבוד,

חירותי הפרטית מחפשת את כבודה האבוד ,

זו חירותה של התקשורת העולמית והעברית,

ועל אחת כמה וכמה הרשת החברתית.

חירות הביטוי, חירות החיזוי,

חירות השיסוי, חירות הכיסוי(העיתונאי)

אז לקראת החג שהוא גם מועד,

אינני רוצה לשמוע על:

מפקד אנס ושמאלן בוגד,

על סכינים מגואלות בדם,

על שיימינג הורס אדם,

על פאשלות של כוחות בטחון,

ועל מה נכון או לא נכון.

דייני!

לכן אעביר את התדר,

ואשמע רק מה שב״ סדר״!

חג שמח!

 

ברכת יו"ר:

חברי הגמלאים

חג הפסח בפתח וזו הזדמנות לברך ולהתברך.

כולנו מכשירים את הלבבות לקראת המפגש המרגש

סביב שולחן ה"סדר" עם בני משפחה וידידים.

בשם הנהלת "עמית"- העמותה לרווחת האזרח הוותיק

ובשמי, אני רוצה לאחל לכולנו חג שמח וכשר, בריאות

טובה ואושר.

מי ייתן ונזכה כולנו לחגוג את חג הפסח עוד שנים רבות, בשקט ובשלווה.

רנה פלדמן

יו"ר עמית

רנה פלדמן -יו"ר העמותה

 

אביב בבית האזרח הוותיק נס-ציונה

בבית האזרח הוותיק נערכים בימים אלו לפתיחתו של סמסטר האביב עם פתיחתם של קורסים חדשים במקום, מופעי תרבות וזמר, טיולי תוכן  ופיתוח מערך תרבות איכותי ועשיר ביותר.

שנה זו היא בין השנים המוצלחות ביותר מאז הוקם בית האזרח הוותיק לפני כעשור – הפעילות במקום זוכה להתעניינות וביקוש רב בקרב אנשי נס-ציונה והסביבה אשר מגיעים ולוקחים חלק בפעילות התוססת והמגוונת, מספר האנשים אשר מגיעים למקום גדל עד מאוד והפידבקים המוענקים למנהלת הבית עידית חן-סייג והצוות חמים ביותר על האיכות והשירות החם והלבבי.

סדרות חדשות אשר נפתחות בימים אלו ממש הן  קורס נומרולוגיה בסיסי בהנחייתה של הנומרולוגית  שניקה שקד במסגרתו ילמדו על המסתתר מאחורי עולם המספרים ותאריכי הלידה.

עו"ד עופר יחיאל  יפתח קורס "סוגיות משפטיות נבחרות"  במסגרתו גם לומדים  נושאים מרתקים כמו "דיני הראיות במשפט הפלילי", "התקשרות חוזית מהי", ו"זכות הציבור לדעת מול הזכות לפרטיות"  ואף צוחקים מדרך העברת החומר בצורה הומוריסטית ומהנה.

על הפרק מיד אחרי החגים גם פתיחת  סדנת "תשבצי הגיון – ההנאה שבלשון"  לטובת הגמלאים צמאי הידע וחובבי התשבצים…

בעקבות ההצלחה ימשיכו בקרי הכיף לנשים ובתאריך 30/5/16 יתקיים מפגש נוסף עם הסטנדאפיסטית עדנה קנטי אשר תופיע במופע "על אהבה וצרות אחרות" כולל דוכנים והרבה הפתעות.

נופש גלילי למלון הגושרים יצא בחודשי האביב כולל טיולים ומפגשים מרתקים עם אנשים בדרך בהדרכתו של פריד פאדול  המרתק ואף טיול מיוחד בהדרכת ד"ר ינון שבטיאל חוקר מערות "בעקבות סיור בתי כנסת בגליל ובגולן מההיבט הארכיאולוגי" .

גם בתחום הלאדינו יתקיימו מפגשי העשרה נוספים וכמובן המועדון החברתי הפעיל בימי שלישי בבוקר סביב השולחנות, חוגי היצירה, החוגים לתרבות הגוף ומועדון השחמט.

עידית חן-סייג, מבטיחה עוד שלל "הפתעות" ומיזמים חדשים בתחום התרבות ומזמינה אנשים נוספים להגיע ולהנות מאווירה משפחתית, חמה ותומכת המאפשרת מילוי שעות הפנאי והתגברות על הבדידות והשגרה היומיומית.

 

תזונה תורשה וסביבה
כתבה: זהבה קורנברג דיאטנית קלינית
 

פעמים רבות נתקלתי בקליניקה במשפטים כמו: "אני לא אשמה שאני שמנה, ו/או סובלת מסוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים), כולסטרול גבוה או מחלות לב וכלי דם. אני לא אוכלת כלום וסובלת מעודף משקל. אני לא מכניסה לפה עוגות וממתקים ויש לי סוכרת. זה לא בגלל האוכל, זה בגלל הגנטיקה הגרועה".

 

מחקרים רבים בארץ ובעולם עוסקים בשאלה: "האם השמנה ו/או מחלות שונות הן תוצאה של גנטיקה או סביבה?"

התשובה המקובלת היום היא "גם וגם". קל לנו מאד לתלות את ה"אשמה" לעודף המשקל בגנטיקה. אבל האמת היא שאם יש לי תורשה גרועה, אני חייבת לצערי עוד יותר לשים לב למה שאני מכניסה לפה ולפעילות הגופנית שאני עושה. אפילו בתוך אותה המשפחה השילוב הגנטי-סביבתי של כל אחד ואחד יקבע את הנטייה להשמנה. יש משפחות שבהן שני ילדים רזים אך השלישי סובל מעודף משקל, למרות שחיים וחונכו בדיוק באותה הסביבה.

נעשו מחקרים רבים בקרב אלפי תאומים זהים בהשוואה לתאומים לא זהים אשר קבלו אותה דיאטה בשילוב פעילות גופנית. בתאומים זהים התוצאות היו זהות, העלייה במשקל הייתה דומה, בעוד שבתאומים לא זהים התוצאות היו שונות.

מכאן הגיעו למסקנה שגם לגורמים גנטיים וגם לגורמים סביבתיים יש תפקיד בהשמנה.

הסביבה המודרנית מעודדת אכילה של כמויות גדולות של שומן, סוכרים ומלח, ויש נטייה לפחות תזוזה. אנשים נוסעים במכונית במקום ללכת ברגל, עולים במעלית במקום במדרגות, מבלים שעות רבות מול מסכי המחשב והטלוויזיה מבלי לזוז. אך העלייה המתמדת בקצב ההשמנה בעולם קשורה ל"סביבה אובסיגנית" מהמילה Obesity – כלומר, סביבה מעודדת השמנה + גנטיקה.

אדם בעל גנטיקה להשמנה, או לחלות בסוכרת, ישמין או יחלה בסביבה "אובסיגנית" אך לא ישמין ולא יחלה בסוכרת בסביבה "לא אובסיגנית", לדוגמא: הסינים בסין לפני שהיגרו לארצות הברית, או התימנים לפני שהגיעו לארץ.   

היכולת לצבור שומן התפתחה בבני אדם כתכונה הישרדותית לתקופות בהן הם היו מצויים במחסור במזון זמין. לפני אלפי שנים אבותינו היו לקטים וציידים. כתוצאה מכך שלא תמיד היה אוכל זמין הם נאלצו לעבור תקופות ממושכות ללא מזון ולכן רק אלו שהיו בעלי יכולת אגירת שומן יעילה – שרדו. מאותה תקופה ועד היום חלפו כבר אלפי שנים אבל הנטייה הגנטית לאגירת שומן נותרה. עם זאת, אין ספק שקיים שוני גנטי בין אנשים שונים במידת היעילות של יצירת השומן בגופם.

למטען הגנטי יש השפעה על אופן וקצב הירידה ו/או העלייה במשקל בגלל ההוצאה האנרגטית השונה.

לסביבה יש השפעה על השונות בין הפרטים באוכלוסיה לפי "מה" ובעקר "כמה" שהם אוכלים.

בשנים האחרונות בהם חקרו את ה-DNA התברר שהגנום האנושי של כל בני האדם זהים  ב-99.9% כך שההבדל הגנטי בין כל בני האדם נובע רק מ- 0.1% מסך הגנים.             נמצא גן כמועמד מרכזי להשמנה ולסוכרת סוג 2. קיים קשר הדוק בין שתי מחלות אלה.         הגן משפיע על ההוצאה האנרגטית ולאו דווקא על האכילה.

מחקרים רבים מנסים גם לענות על השאלה איזו תזונה עשויה לשפר גנטיקה ובריאות?  אנשי מקצוע רבים מסכימים שדיאטה ים תיכונית מאוזנת, העשירה בקטניות ודגנים מלאים, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, עוף ובשר דלי שומן, 2 מנות דג בשבוע העשירים באומגה 3, ומעט פירות הינה דיאטה מומלצת ושומרת על הבריאות.

יחד עם זאת מצאו שמזונות העשירים בנוגדי חמצון כמו ברוקולי, תרד, עלים ירוקים, סלק, עגבניות, תה ירוק, שום ובצל, עשויים לסייע למנגנון גופני שמשתק גנים המעלים את הסיכון למחלות.

 

מרכז היום – פתרון אידיאלי לאמי.

כתבה רות אקר

אמי עברה  מגבעתיים לגור עלידי בנס ציונה בגיל 80. כשהיא עדיין במלוא כושרה הגופני והקוגנטיבי. ניהלה את משק ביתה ביד רמה, אך הייתה בודדה מבחינה חברתית, דבר שהעציב אותה מאד.

הפיתרון שמצאתי לה היה "מרכז היום הרב תחומי למבוגר" בניהול עמותת "עמית" בנס ציונה.

לא קל היה לשכנע את אמי ללכת למועדון, "כי לשם הולכים רק הזקנים" והיא לא הרגישה כך.דיברתי על ליבה כמה שנים טובות, אך מרגע שכף רגלה דרכה במועדון,והיא כבר בת 90, ראתה כי טוב, ולא ויתרה על אף יום שבו קבעה לעצמה בסדר השבועי שלה,ימים ראשון שלישי וחמישי, למזלינו מסגרת המועדון גמישה ובאה לקראת החברים. וכל אחד יכול לבחור את הימים והתדירות שהוא רוצה להיות שם.

המועדון ענה על הצרכים של אמי, הצורך להתלבש יפה ולצאת מהבית,הצורך לפגוש אנשים, לשוחח,לשמוע ולדון באקטואליה "ולפתור את בעיות העולם", הצורך לעסוק במלאכת יד קלה, לגנן, להתעמל- בהתאמה לגיל ולמצב  הגופני, לסעוד עם עוד אנשים ארוחות בוקר וצהריים,לחוג חגים וארועים שונים במשך השנה. והעיקר להישאר בביתה, לנהל את חייה כפי ראות עיניה ולהעזר בבני המשפחה הקרובים בעת הצורך. היא העדיפה סידור זה למרות שכל לילה לפני יציאתה למועדון היה לילה של "שינה קלה", והתבוננות בשעון עם כל יקיצה, "חששה שלא תקום בזמן," שלא תספיק להסתדר לפני בוא ההסעה.

העובדה שיש בנס ציונה מקום בו אמי יכלה להרגיש בו "מועדון חברתי", והעובדה שמועדון זה דואג להסעה, לאחות צמודה, ולתקרובת בכל זמן השהות במועדון, הביא לי שקט נפשי, שאמי נמצאת בהשגחה ובפעילות המתאימה לה כחצי יום, ובשאר הזמן נמצאת בביתה, במקום המוכר והנוח לה, וקרובה אלי, אל נכדיה וניניה, ויכולה לראותם בכל עת שתחפוץ.

 

מעשים טובים במרכז היום הרב תחומי

מרכז היום הרב תחומי למבוגר זכה גם הוא , כמדי שנה, ליהנות מרוח הנתינה הארצית ולהשתתף ביום מעשים טובים. רבים וטובים הציעו להתנדב ולתרום למען המקום וחבריו.

תלמידי ומורי ביה"ס בן יהודה בשיתוף עם עובדי המכון הביולוגי ועיריית נס ציונה הגיעו בבוקר מלאי מרץ ורצון טוב,  הפשילו שרוולים וביחד עם חברי מרכז היום צבעו ועיצבו צמיגים שבהם שתלו צמחים. העבודה המשותפת, החיוכים והנתינה הניבו גינה צבעונית ופורחת להנאת החברים.

חלק מהתלמידים עזרו באריזת משלוחי מנות לפורים שכל הכנסותיהן מיועדות לרווחת הבית וקבוצה נוספת ארגנה משחקי שולחן מגוונים בהם שיחקו עם החברים.

מרכז היום מודה באהבה לכל המתנדבים שהגיעו לתת מזמנם וממרצם בחיוך ורצון טוב והכניסו אור ושמחה לבית , לשוהם וחנה מבית ספר בן יהודה ולתלמידים המקסימים, לעובדי המכון הביולוגי שעבדו כל היום במרץ רב , לעו"ס שירה מעיריית נס ציונה , ליעקב חבני נציג המועצה לישראל יפה שדאג לצמחים, ללירון מרוח טובה שביחד עם אביגיל לנדסמן מנהלת מרכז היום ארגנו את המבצע ולויקי קטר, רכזת התעסוקה שניצחה ביד רמה על כל העשייה.

אווירת היום ושפע האהבה והנתינה השפיעו על חברי ועובדי מרכז היום והשאירו חיוך גדול על פניהם זמן רב לאחר לכתם של המתנדבים.

אכן ארץ ישראל היפה.

פורים במרכז יום